Her sınıfın bir himmeti vardır

Abdullah Ebherî hazretleri evliyânın büyüklerindendir. 330 (m. 941)’de vefât etti. Şöyle anlatılır: 

“Bir gün Ebherî hazretleri çarşıda dolaşırken, bir manifaturacı dükkânının önünden geçti. Manifaturacının oğlu, Ebherî’nin sohbetine katılanlardan birisi idi. O genç, Ebherî’yi görünce, dükkânı bırakıp onun peşinden gitti. Manifaturacı, dükkâna gelip oğlunu göremeyince çok kızdı ve hemen onların arkasından gidip oğlunu kolundan tuttu ve ona eziyet ederek, alıp dükkâna getirdi. Bu hadîse Ebherî hazretlerini çok üzdü. Sabah olunca manifaturacının kapısına geldi. Manifaturacıyı dışarı çağırdı ve ona “Dün geceyi çok huzûrsuz geçirdim. Dünyalık olarak sadece şu altınlarım var. Şayet dün seni incittiğimden dolayı kabul edersen, bunu sana verdim” dedi. Manifaturacı hemen af dileyerek “Olacak şey değil. Günahı ben işledim. Fakat sen özür diliyorsun” dedi. Bunun üzerine Ebherî hazretleri “Doğrusu günahı sen işledin, fakat elemi bana erişti ve beni üzdü” dedi. Bundan sonra manifaturacı yaptığına pişman oldu ve tövbe etti. Ebherî hazretlerinin sohbetlerini hiç kaçırmadı...
Ebherî hazretlerinin rivâyet ettiği bir hadîs-i şerîfte Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) “Ne mutlu nefsini küçültene ve kazancını helâl yoldan temin edene, iç hâli güzel, dışı da kerîm olana ve insanlara da kötülük yapmayana, ne mutlu ilmi ile amel edene, malının fazlasını dağıtana ve sözünün fazlasını tutan kimseye” buyurdular.
Ebherî hazretleri buyurdu ki: “Din kardeşini Allah için seven, onun dünyaya dalmasına mani olur.”
“Allahü teâlâ, Peygamber Efendimize vefâtından sonra ümmeti arasında vukû bulacak ayrılıkları ve başlarına gelecek musîbetleri bildirdi. Peygamber Efendimiz bunu hatırladıkça üzülürdü. Bunun için, ümmetinin Allahü teâlâ tarafından bağışlanmasını isterdi.”
“Başa gelen kötülüklerde üç iyilik vardır. Bunlar Tathîr; büyük günahlardan temizliktir. Tekfîr; küçük günahlara keffarettir. Tezkîr; sıkıntılara dalıp, sâlih olan büyük zatları hatırlamaktır.”
“Her sınıfın bir himmeti vardır. Sâlihlerin himmeti; Allahü teâlâya isyan etmeden, O’nun râzı olduğu işleri yapmaktır. Âlimlerin himmeti; sevâbın artmasına gayrettir. Âriflerin himmeti; kalplerinde Allahü teâlânın büyüklüğünü bulundurmaktır.”

Toplam Görüntülenme: 251

Yayın tarihi: Perşembe, 21 Aralık 2017

Bunları okudunuz mu?