Fakirleri sev, onlarla beraber ol

Ebû İshâk İbrâhîm el-Ferrâ hazretleri büyük hadîs âlimlerindendir. 230 (m. 844)’de vefât etti. Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerde Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki:

Peygamber efendimiz Ebû Zerr’e (radıyallahü anh) “Sakın çok gülme. Zira çok gülmek kalbi öldürür, yüzünün nûrunu söndürür. Çok konuşmamaya çalış çünkü bu, şeytanın senden uzaklaşması için bir vesîle, dînini koruman hususunda bir yardımcıdır. Fakirleri sev, onlarla beraber ol. (Zenginlik yönünden) Senden aşağıdakilere bak, senden üstünlerine bakma. Bu, Allah’ın sana verdiği nimetleri küçümsememen için en uygun yoldur. Acı da olsa gerçeği söyle. Kendi ayıpların başkalarının ayıplarını araştırmana mâni olsun. İnsanlara kusurları sebebiyle kızma. Başkalarının hakkında bildiklerin şeyler yüzünden ayıp ve kusurları sebebiyle onlara kızman, ayıp olarak sana kâfidir" buyurdu. Sonra da eli ile göğsüne vurarak "Ey Ebû Zerr! Akıl gibi tedbir, günahlardan sakınmak gibi takva, güzel ahlak gibi asâlet yoktur” buyurdu.
Peygamber efendimize “Kadın üzerinde hakkı ençok olan kimdir?” diye sorulunca, Resûlullah; “Kadının hocasıdır” buyurdu. Diğer hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
“Cuma gününden daha faziletli bir gün üzerine, güneş doğmadı ve batmadı. O günde öyle bir saat vardır ki, o ânda müminin yaptığı duâyı Allahü teâlâ kabul eder.”
“Müslüman kardeşini sevindirmek, Allahü teâlânın af ve mağfiretine sebep olur.”
“Hastaları ziyâret ediniz. Cenâzeleri takip ediniz. Size âhıreti hatırlatır.”
“Kim sahifesinin kendisini sevindirmesini isterse, çok istiğfar etsin.”
“Kendisine yumuşaklık verilen kimseye, dünya ve âhiret iyilikleri verilmiştir.”
“Kendisine yumuşaklık verilen kimseye, hayır verilmiş olur. Yumuşaklıktan mahrum olan, hayırdan da mahrûmdur.”
“Allahü teâlâ refîktir. Yumuşaklığı sever.”
“En faziletli sadaka, insanların arasını ıslâh etmektir.”
“Kişi sevdiği ile beraberdir.”
“Hiç kimse, kendi kazandığından daha hayırlı bir yiyecek yememiştir.”
“Doğru ve emîn tacir, Peygamberler, sıddîkler ve şehîdlerle beraberdir.”
“Her göz kıyâmet günü ağlayacaktır. Şu üç göz bunlardan müstesnadır: Haramlara bakmayan göz, Allah yolunda uyumayan göz, Allah korkusundan sinek başı kadar bile olsa yaş akan göz.”

Toplam Görüntülenme: 240

Yayın tarihi: Salı, 02 Nisan 2019

Bunları okudunuz mu?