Bu sayfayı yazdır

Zilhiccenin ilk on gününün fazileti

İmâdüddîn İsmâîl el-Makdisî hazretleri Şafiî fıkıh âlimidir. 782'de(1380) Kudüs'te doğdu. Burada Kur'ân-ı kerim ve bazı temel eserleri ezberledi. Sonra ilim tahsili için Kahire'ye gitti. Orada Şafiî fıkhı tahsil ederek Kudüs'e döndükten sonra talebe yetiştirdi.  852 (m. 1448) tarihinde vefat et­ti. Bir dersinde buyurdu ki:

Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya bedeldir. Bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmek gibidir.)
(Zilhiccenin ilk on gecesinde yapılan amel için, yedi yüz misli sevap verilir.)
(Terviye günü [Arefe’den önceki gün] oruç tutup, günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer.)
(Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutan, her günü için yüz köle azat etmiş veya cihad edenlere yüz at vermiş yahut Kâbe’ye kurban için yüz deve göndermiş gibi sevap alır.)
(Bu on günün hayrından mahrum olana yazıklar olsun! Bilhassa dokuzuncu [Arefe] günü oruçla geçirmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez.)
(Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir.)
(Zilhiccenin ilk on günü, fazilette bin güne, Arefe günü ise on bin güne eşittir.)
(Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur.)
(Allah indinde zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin!)
Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerin, diğer aylarda yapılan amellerden daha kıymetli olduğunu bildirince, Eshab-ı kiram, (Ya Resulallah, bu ayın ilk günleri yapılan ameller, Allah yolundaki cihattan da mı daha kıymetlidir?) dediklerinde, (Evet, cihattan da kıymetlidir, ancak canını, malını esirgemeden savaşıp şehid olanın cihadı daha kıymetlidir) buyurdu.
Hazret-i Ebüdderda buyurdu ki: "Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, çok dua ve istiğfar etmelidir. Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutanın ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çoluk çocuğu belalardan muhafaza olur, günahları affolur, iyiliklerine kat kat sevap verilir, ölürken kolay can verir, kabri aydınlanır. Cennette yüksek derecelere kavuşur."

Toplam Görüntülenme: 386

Yayın tarihi: Çarşamba, 30 Ağustos 2017