Bu sayfayı yazdır

Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim

Sehl-i Ergiyânî hazretleri Şafiî mezhebi fıkıh ve tasavvuf âlimlerindendir. 426 (m. 1035)’da İran’da Nişâbûr’un Ergiyân nahiyesinde  doğdu. 490 (m. 1097)’da vefât etti. Bir sonbetinde, Hazreti Ali’nin (radıyallahü anh) kıymetli sözlerini anlattı:

“Ey insanlar! Size Allahü teâlâdan korkmanızı, O’nun nimetlerine çok hamdetmenizi tavsiye ederim. O, size nimetini tahsis eyledi, rahmetini size ulaştırdı. Size, ölümü hatırlayıp, ona hazırlanmanızı, gafleti azaltmanızı tavsiye ederim. Sizden gâfil olmayan ölümden, siz nasıl gâfil oluyorsunuz? Size nasihat verici olarak, ölenler kâfidir. Siz görüyorsunuz, onlar kabirlerine, bir bineğe binmeden götürülüyorlar. Onlar oraya, kendi istekleri ile inmeden indiriliyorlar. Onlar, ayrılacakları şeylerle meşgûl oldular. Âhirette kendilerine lâzım olan şeyleri zayi ettiler. Onlar, dünyâda kendileri için zararlı olan şeyleri kendilerinden uzaklaştıramadılar. Onlar, faydalı olan şeylerde de bir çoğaltma yapamadılar, dünyâya yakın oldular, ona sevgi duydular da, dünyâ da onları aldattı. Onlar dünyâya bağlandı. Dünyâ da onları yere vurdu.
Ey insanlar! Allahü teâlâ size rahmet eylesin, imârına memur olduğunuz, davet edildiğiniz mekânlarınıza koşunuz. Allahü teâlâya yapacağınız ibâdet ve tâatlere karşı sabır göstermek, günahlardan uzaklaşmak suretiyle Allahü teâlânın size olan nimetlerini tamamlamış olursunuz. Yarın bugüne çok yakındır, içinde bulunduğumuz günün saatleri ne kadar da çabuk geçiyor. Ayların içerisindeki günler de öyle, senelerdeki aylar da öyle, ömürdeki seneler de böyle.”
“Hırsla beraber, haramdan sakınma olmaz.”
“Haset eden kimse için rahat yoktur.”
“Kötü niyetle beraber ziyâret olmaz.”
“Meşvereti terk ile doğru bulunmaz.”
“Müslümanlıktan daha yüksek bir şeref yoktur.”
“Vera’dan (şüphelilerden kaçmaktan) daha sağlam bir kale yoktur.”
“Tövbeden daha kazançlı bir şefaatçi yoktur.”
“Akıl azlığından daha kötü bir hastalık yoktur.”
“Dilini neye alıştırdı isen, devamlı onu ister.”
“Müşavere gibi yardımcı yoktur.”
“Kendi miktarını (haddîni) bilen kimseye, Allahü teâlâ merhamet eylesin.”
“Akıl tamam olursa, kelâm az olur.”
“Sızlayıp, sabırsızlık göstermek, sabırdan daha yorucudur.”
“Kendisini ilgilendirmeyen şeyin peşinde koşan kimse, kendisine lâzım olan şeyi kaçırır.”
“Mahrûmiyet, hırsla birlikte bulunur.”

Toplam Görüntülenme: 373

Yayın tarihi: Çarşamba, 08 Kasım 2017