Bu sayfayı yazdır

Yanınızdan ayrılmayan kimseler vardır

Abdân bin Muhammed Mervezî hazretleri büyük hadîs âlimlerindendir. 220 (m. 835)’de doğup, 293 (m. 906)’da Türkistan’da Merv şehrinde vefât etti. Rivayet ettiği bazı hadis-i şerifler:

“Kur’ân-ı kerîmi hatmedenin duâsı kabul olunur.”  
“Allaha gönül hoşluğu ile ibâdet et. Şayet buna gücün yetmiyorsa, hoşlanmadığın şeyde sabret. Zîrâ böyle yapmanda senin için çok hayır vardır.”
“Müslümanın Müslümanı korkutması helâl olmaz.”
“İyiliklerine sevinen, kötülüklerine üzülen kimse mümindir.”
“Çölde yalnız kalan kimse bir şey kaybederse, 'ey Allah’ın kulları, bana yardım ediniz' desin! Çünkü Allahü teâlânın sizin göremediğiniz kulları vardır.”
“Allahü teâlâ, her şeyi yoktan var etti. Her şey içinden insanları sevdi, kıymetlendirdi. İnsanlar içinden de, seçtiklerini Arabistan’da yerleştirdi. Arabistan’daki seçilmişler arasında da, beni seçti. Beni, her zamandaki insanların seçilmişlerinde, en iyilerinde bulundurdu. O hâlde, Arabistan’da bana bağlı olanları sevenler, benim için severler. Onlara düşmanlık edenler, bana düşmanlık etmiş olurlar.”
“Bir kimse namaz sonunda, üç defa sübhâne rabbike âyet-i kerîmesini okursa, yetişir miktarda sevâba kavuşur.”
“Âdemoğlunun hatâlarının çoğu dilindendir.”
“Hayır olmayan her sözden dilini çek, ancak bu sayede şeytana galebe çalarsın.”
“İnsanlar üç kısımdır; bir kısmı kârda, bir kısmı selâmette ve bir kısmı da helaktedir. Kârda olanlar, Allahı zikredenlerdir. Selâmette olanlar, diline sahip olanlardır. Helâka gidenler ise, bâtıl ve boş sözlere dalanlardır.”
“İtirazı terk edin, zîrâ onun hikmeti anlaşılmaz ve fitnesinden emîn olunmaz.”
“Güzel söz ve yemek yedirmek, Cennete girmenizi kolaylaştırır.”
“Avret yerinizi açmayınız! (Yani, yalnız iken de açmayınız.) Çünkü, yanınızdan hiç ayrılmayan kimseler vardır. Onlardan utanınız ve onlara saygılı olunuz!"
“Bir kızın güzelliğini gören kimse, gözünü ondan hemen ayırırsa, Allahü teâlâ ona yeni bir ibâdet sevâbı ihsân eder ki, bu ibâdetin lezzetini hemen duyar.”
“Allahü teâlâ, kuluna verdiği nimetleri görmeyi sever.”
“Cuma günü gusül edip temizlenenin günah ve hataları temizlenir. Cuma namazına giderken, her bastığı ve kaldırdığı adımına, Allahü teâlâ, kabul olunmuş bir ibadet sevâbı yazdırır. Namazı bitirince, ayrıca ikiyüz senelik ibâdet sevâbı yazdırır.”

Toplam Görüntülenme: 304

Yayın tarihi: Cuma, 08 Aralık 2017