Bu sayfayı yazdır

Dertlinin hâlinden dertli anlar

Şemseddîn ibn-i Alvân hazretleri evliyânın büyüklerindendir. Suriye’deki Hama şehrinde doğdu. 954 (m. 1547)’de Hama’da vefât etti. Kıymetli sözleri vardır. Sohbetlerinde buyurdu ki:

“Böbürlenmen, kendi ibâdetini çok, başkasınınkini az görmendir.”
“Malınız varken aç sabahlamanızı, malınız yokken tok sabahlamanıza tercih ederiz.”
“Bidat söyleyenleri ve yapanları sevenlerin ibâdetlerini, Allahü teâlâ kabul etmez ve kalblerinden îmânlarını çıkarır. Bidat sahibini sevmeyenin ibâdeti az olsa da, Allahü teâlânın bunu affedeceğini ümit ederim. Yolda bidat sahibine karşı gelirsen, yolunu değiştir.”
“Allahü teâlâya isyan ettiğimi, bir günah işlediğimi, hayvanımın ve hizmetçilerimin bana karşı davranışlarından anlarım.”
“Duâmın kabul olacağını bilsem, yalnız devlet başkanı için duâ ederdim. Çünkü, devlet başkanı iyi olursa, şehirler ve insanlar kötülüklerden ve belâlardan emîn olur.”
“İnsanın, yanında bulunanlarla tatlı tatlı sohbet etmesi, onlara güzel ahlâk ile davranması, geceleri sabaha kadar ibâdet ile, gündüzleri hep oruçlu geçirmesinden hayırlıdır.”
“Beş şey bedbahtlık alâmetidir: Kalb katılığı, ağlamamak, utanmamak, dünyâya fazla rağbet etmek, uzun emelli olmak.”
“Allah korkusu, dilin lüzumsuz şey söylemesine mâni olur. Allahü teâlâdan korkanın dili söylemez olur.”
“Allahü teâlâdan korkandan, her şey korkar olur. Allahtan korkmayan, her şeyden korkar.”
“Tevekkül, Allahü teâlâdan başkasına güvenmemek ve O’ndan başkasından korkmamaktır.”
“Akıllılarla kavga etmek, akılsızlarla oturup tatlı yemekten kolaydır.”
“Bir kimsenin kalbine Allah korkusu yerleşti mi, dilinde işe yaramaz bir söz bulunmaz. Bu korku dünyâ sevgisini ve arzusunu yakar, dünyâya rağbet etme hâlini gönülden dışarı atar.”
Fudayl hazretlerine sormuşlar: “Neden Allahtan korkanı göremiyoruz?” Buyurmuş ki: “Şayet siz korksaydınız, korkanı görürdünüz. Korkanı korkanlardan başkası göremez. Nitekim evlâdını kaybeden anne, evlâdı ölen bir anne görmek ister. Yanî dertlinin hâlinden, dertli anlar. Derdi olmayan, dertliyi nereden bilecek?”
“Helâldir, herhangi bir hesabı da yoktur, demek şartıyla bütün dünyâyı bana verseler, yine de sizlerin murdar bir leşi pis saydığınız gibi, onu pis sayardım.”
“Amellerin en iyisi, en gizli yapılanıdır. Şeytandan en fazla korunulmuşu da riyadan uzak olanıdır.” 

Toplam Görüntülenme: 356

Yayın tarihi: Cumartesi, 14 Nisan 2018