Vehbi Tülek - Web Sitesi

Bu sayfayı yazdır

Dinde yapılan her yenilik bidattir

Ebü’l-Velîd ibn-i Debbâg hazretleri hadîs âlimidir. 481 (m. 1088)’de Endülüs’te (İspanya) Belensiye (Valencia)’da doğdu. Dâniyye’de (Denia) kadı iken, 546 (m. 1151)’de vefât etti. Mursiye’de (Murcia) defnedildi. Dinde Bidat çıkarmanın kötülüğü hakkında şu hadis-i şerifleri nakletti:

Resûlullah Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) hadis-i şeriflerde buyurdu ki:
(Bir ümmet, Peygamberi öldükten sonra, dinde bidat yaparsa, buna benzer bir sünneti kaybeder.) Yâni, küfre sebep olmayan bir bidat yapılırsa, bunun cinsinden bir sünneti terk ederler.
(Bidat sahibi, bidatini terk etmedikçe, tövbe etmesini, Allahü teâlâ nasip etmez.) Yâni, bir kimse, bir bidat ortaya çıkarırsa veya başkasının çıkarmış olduğu bir bidati yaparsa, bu bidati iyi bildiği ve karşılığında sevap beklediği için, bundan tövbe edemez. Bu bidatin kötülüğünden veya küfre sebep olmasından dolayı hiçbir günahına da tövbe etmesi nasip olmaz.
(Allahü teâlâ, dinde bidat olan bir şeyi yapan, bu bidati Allah rızası için terk etmedikçe, onun hiçbir amelini kabul etmez.) Yâni, itikatta veya amelde veya sözde yahut ahlâkta bidat olan bir şeyi yapmaya devam edenin bu cinslerden ibâdetleri sahih olsa da, hiçbirini kabul etmez. İbâdetlerinin kabul olması için, bu bidati, Allahtan korkarak, ondan sevap bekleyerek yahut rızasına kavuşması için terk etmesi lâzımdır.
(Allahü teâlâ, bidat sahibinin orucunu, haccını, umresini, cihâdını, günahtan vazgeçmesini, adaletini kabul etmez. Hamurdan kılın çıkması gibi, İslâmdan çıkar.) Yâni, ibâdeti sahih olsa da, kabul olunmaz. Sevap verilmez.
(Benden sonra, ümmetim arasında ayrılıklar olacaktır. O zamanda olanlar, benim sünnetime ve Hulefâ-i râşidînin sünnetine yapışsın! Dinde meydana çıkan şeylerden uzaklaşsın! Dinde yapılan her yenilik bidattir. Bidatlerin hepsi dalâlettir. Dalâlet sahiplerinin gidecekleri yer, Cehennem ateşidir.) Bu hadis-i şerif, bu ümmette çeşidli ayrılıklar olacağını haber veriyor.
(Ümmetim arasına fesat yayıldığı zaman, sünnetime yapışan için yüz şehit sevabı vardır!) Yâni nefse ve bidatlere ve kendi aklına uyarak İslâmiyetin hududu dışına taşıldığı zaman, benim sünnetime uyana, kıyâmet günü yüz şehit sevabı verilecektir. Çünkü, fitne fesat zamanında İslâmiyete uymak, kâfirlerle harp etmek gibi güç olacaktır.

Toplam Görüntülenme: 50

Yayın tarihi: Cumartesi, 05 Mayıs 2018