Bu sayfayı yazdır

Kişi, sevdiği ile berâberdir

Bedreddin İbn-i Cemâa hazretleri hadis ve fıkıh âlimidir.  639’da (m. 1241) Suriye’de Hama'da doğdu. Orada babasının müderris olduğu Beşîriyye Medresesi'nde tahsilini tamamladı. Kahire’ye giderek müderrislik ve kadılık yaptı. 733'te (m. 1333) Kahire’de ve­fat etti. Şöyle nakleder:

Hadis-i şerifte, (El-mer'ü me'a men ehabbe) buyuruldu ki, (Kişi, sevdiği ile berâberdir) demektir. İslam âlimlerini seven, onlarla berâber olur. Onlarla berâber olan, şakî olmaktan [küfürden ve günah işlemekten] korunmuş olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: 
(İnsanların yaptıklarını yazan meleklerden başka melekler de vardır. Yollarda, sokak başlarında dolaşırlar. Allahü teâlâyı zikredenleri ararlar. Zikredenleri bulunca, birbirlerine seslenirler. 'Buraya geliniz, buraya geliniz' derler. Kanatları ile, onları sararlar. O kadar çokturlar ki, göğe varırlar. Kullarının her işini bilici olan Allahü teâlâ, meleklere 'Kullarımı nasıl buldunuz' buyurur? 'Yâ Rabbî! Sana hamd ve senâ ediyorlar ve senin büyüklüğünü söylüyorlar ve senin ayıplardan ve kusurlardan temiz olduğunu söylüyorlar' derler. 'Onlar, beni gördüler mi?' buyurur? 'Hayır görmediler' derler. 'Görselerdi, nasıl olurlardı?' buyurur? 'Daha çok hamd ederlerdi ve daha çok tesbîh ederlerdi ve daha çok tekbîr söylerlerdi' derler. 'Onlar, benden ne istiyorlar?' buyurur? 'Yâ Rabbî! Cennetini istiyorlar' derler. 'Onlar, Cenneti gördüler mi?' buyurur? 'Görmediler' derler. 'Görselerdi, nasıl olurlardı?' buyurur? 'Daha çok yalvarırlardı, daha çok isterlerdi. Yâ Rabbî! Bu kulların Cehennemden korkuyorlar. Sana sığınıyorlar' derler. 'Onlar Cehennemi gördüler mi?' buyurur? 'Hayır görmediler' derler. 'Görselerdi, nasıl olurlardı?' buyurur? 'Görselerdi, daha çok yalvarırlardı ve ondan kurtulmak yoluna daha çok sarılırlardı' derler...
Allahü teâlâ, meleklere, 'şâhit olunuz ki, onların hepsini affeyledim' buyurur. 'Yâ Rabbî! O zikredenlerin yanında, filan kimse zikretmek için gelmemişti. Dünya çıkarı için gelmişti' derler. 'Onlar benim misafirlerimdir. Beni zikredenlerle berâberim. Onların yanında bulunanlar da, zarar etmezler' buyurur.) 
Bu hadis-i şerif ve yukarıda bildirdiğimiz (Kişi, sevdiği ile berâberdir) hadis-i şerifi gösteriyor ki, evliyayı sevenler, onlarla berâberdirler.

Toplam Görüntülenme: 112

Yayın tarihi: Cumartesi, 19 Aralık 2020