Bu sayfayı yazdır

İdris aleyhisselam

Melek-ül-mevt (Hz. Azrâil) İdrîs aleyhisselamı ziyâret etmek ve sohbette bulunmak için Allahü teâlâdan izin istedi. Allahü teâlâ ona müsâade etti. Azrâil aleyhisselâm, İdrîs aleyhisselâma gelip kendisinin Melek-ül-mevt olduğunu söyledi. “Allahü teâlâdan, seni ziyâret etmek ve seninle sohbet etmek için izin istedim ve geldim” dedi. Bunun üzerine İdrîs (aleyhisselâm) ona; “Senden bir ricâm var” dedi. Melek-ül-mevt; “Nedir?” dedi. İdrîs (aleyhisselâm); “Bir anlık benim rûhumu al” dedi. Bunun üzerine Allahü teâlâ Melek-ül-mevt’e; “Onun rûhunu al” diye vahyetti. Melek-ül-mevt İdrîs aleyhisselâmın rûhunu aldı. Fakat bir müddet sonra Allahü teâlâ, tekrar iâde etti.

“Benim bir ricâm var”

Melek-ül-mevt, İdrîs aleyhisselâma; “Niçin rûhunun kabzedilmesini istedin” diye sordu. İdrîs (aleyhisselâm); “Ölüm acısının ve sıkıntısının nasıl olduğunu tadayım da ona göre hazırlanayım, diye rûhumu kabzetmeni istedim” dedi. Sonra İdrîs aleyhisselâm şöyle dedi:

“Ey Melek-ül-mevt! Benim senden başka bir ricâm daha var.” Azrâil aleyhisselâm:

“Nedir o ricân” dedi. İdrîs aleyhisselâm;

“Beni semâlara götür, Cennet’i ve Cehennem’i göreyim” dedi. Allahü teâlâ, Melek-ül-mevt’e, semâya götürmesi husûsunda izin verdi. Melek-ül-mevt onu semâlara götürdü. Cehennem’e yaklaşınca, İdrîs aleyhisselâm Melek-ül-mevt’e;

“Benim senden bir ricâm var, Mâlik’e söyle Cehennem’i açsın, tabakalarını göreyim” dedi. İdrîs aleyhisselâma Cehennem gösterildi. Sonra, Cennet’i görmek istedi, Cennet de gösterildi ve Cennet’e girmesine izin verildi. Cennet’e girdikten bir müddet sonra, Melek-ül-mevt;

“Benim iznim ile girdi”

“Artık çık, seni yerine götüreyim” deyince, İdrîs aleyhisselâm;

“Buradan çıkmam” dedi. Allahü teâlâ aralarında hakemlik yapmak üzere, onlara bir melek gönderdi. O melek gelip, İdrîs aleyhisselâma; “Niçin çıkmıyorsun” dedi. İdrîs aleyhisselâm ona şöyle cevap verdi:

“Allahü teâlâ; (Her nefs ölümü tadacaktır) buyurdu. Ben ise, ölümü tattım. Yine Allahü teâlâ; (Onlar oradan ‘Cennetten’ çıkmayacaklardır) buyurdu. İşte ben bunun için çıkmam” dedi. Bunun üzerine Allahü teâlâ Melek-ül-mevt’e; “O, oraya benim iznim ile girdi, yine benim emrim ile oradan çıkar” buyurdu. 

Toplam Görüntülenme: 2587

Yayın tarihi: Salı, 22 Kasım 2005