Bu sayfayı yazdır

"Kandiye Kahramanı" Bodrumlu Fedai Musa

Sene 1669... Veziriazam Köprülüzade Fazıl Ahmed Paşa, Girit’te aylardır alınamayan Kandiye Kalesi önlerindedir... Kaleyi kuşatan Osmanlı askerinin mühimmat ve yiyecek ikmali, Hanya’dan gemilerle getiriliyor ve Kandiye önlerindeki Çanak limanına indiriliyordu. Venedikliler, Osmanlı askerinin Çanak Limanından ikmal yaptıklarını öğrenince 12 gemilik bir filo ile orasını abluka altına aldılar.

Durak Reis’in kadırgası...
Fazıl Ahmed Paşa, hemen Memizade Mehmed Paşa kumandasında 12 gemiden müteşekkil bir filoyu oraya göndererek kuşatmayı kırmak istedi. Fakat bunu haber alan Venedikliler, Çanak Limanına takviye olarak 20 gemi daha gönderdiler. Bundan Memizade Mehmed Paşanın haberi yoktu.
Gece yarısı, 12 parçalık Osmanlı filosu Venedik gemilerine saldırdı. Levendlerin yeri göğü inleten naraları, düşmanın çığlıklarına karışıyor ve bozgun belirtileri başlıyordu. Tam bu sırada gizli tutulan 20 düşman gemisi savaşa girdi. Memizade, gemisine saldıran üç gemiden ikisini batırdı, diğer bir tanesi ise selameti kaçmakta buldu. Onu ise Durak Reis’in kadırgası yakaladı...
Bu gemide Akdeniz’i karış karış dolaşmış, gençliğinin en güzel günlerini dalgalar üzerinde geçirmiş bir levent vardı: Bodrumlu Fedai Musa...
Üstün kuvvetler karşısındaki bu mücadele saatlerce devam etti. Durak Reis, leventleriyle birlikte kahramanca çarpışarak şehid oldu. Fedai Musa, reisinin şehid düştüğünü görünce derhal ortadan kayboldu. Bomboş kalan Durak Reis’in “Zafer Aslanı” adlı teknesi düşman eline geçmiş, savaş ganimeti olarak İstendiye Limanı’na doğru yol alıyordu... Diğer tarafta ise bu mağlubiyeti bir türlü hazmedemeyen Fedai Musa, derhal geminin cephaneliğine girip saklanmıştı.

“Zafer Aslanı” İstendiye’de
“Zafer Aslanı” İstendiye Limanı’na getirildiğinde düşman askerleri sevinçten ne yapacaklarını şaşırmış, limanı dolduran yüzlerce asker ve sivil bir anda gemiye doluvermişti.
Evet, Fedai Musa’nın beklediği an gelmişti. Saklandığı yerden çıkarak güverteye fırladı ve hemen ambara koştu, kavlı çakmağını çakıp cephaneliği ateşleyiverdi... Arkasından müthiş bir gürültü ve patlama duyuldu. Sonra da “Zafer Aslanı” içindekiler ve aziz şehidi ile birlikte sulara gömüldü.
Kısa bir müddet sonra da Fazıl Ahmed Paşa, Kandiye Kalesi’ni fethederek Girit adasının tamamını Osmanlı topraklarına kattı...

Toplam Görüntülenme: 1696

Yayın tarihi: Cuma, 14 Temmuz 2006