Bu sayfayı yazdır

Hazreti Hasan (radıyallahü anh)

Hazreti Hasan, Resûlullahın kızı hazret-i Fâtıma’nın oğludur. Peygamber efendimizin, “Cennet gençlerinin seyyidi, efendisidir” buyurduğu, torunu Hz. Hasan, 625 senesinin ramazan ayının ortasında doğdu. Beyaz ve güzel yüzlü olup, yüzü Resûlullahın yüzüne çok benzeyen yedi kişiden biri bu idi. Resûlullaha bundan dahâ çok benzeyen kimse yoktu. “Oniki İmâm”ın ikincisi, İslâm halîfelerinin beşincisidir...

Altı ay halifelik yaptı
Onbeş erkek ve sekiz kız evladı olan Hz. Hasan’ın soyundan gelenlere “Şerif” denir. Resulullah efendimizin soyu, Hz. Hasan ve kardeşi Hz. Hüseyin’in çocukları ile devam etmiştir.
Hz. Hasan henüz akıl ve baliğ olmadan Resulullaha biat eden çocuklardandı. Sekiz yaşına geldiği zaman, 632’de, önce dedesi, sonra da annesi Fatıma-tüz-Zehra vefat edince, yetim kaldı. Bundan sonra da babası Hz. Ali’nin terbiyesinde büyüdü...
Abdullah bin Sebe taraftarları fitne çıkarıp, Hz. Osman’ın evini sardıkları zaman, onun imdadına gitti. Babasının şehit olmasından sonra, altı ay halifelik yaptı.

Hanımı tarafından zehirlendi!
Hz. Hasan daha küçük yaştayken, Resulullah efendimizin; “Bu oğlum seyyiddir. Ümit ederim ki, Allahü teâlâ onun vasıtasıyla iki tarafın arasını bulur” hadis-i şerifine mazhar oldu.
Hz. Hasan, hanımı Cade binti Eşas tarafından, 669 senesinde, içeceği suya öğütülmüş elmas parçaları konmak suretiyle zehirlenerek şehit edildi. Cenaze namazını Said bin As kıldırdı. Kardeşi Hz. Hüseyin tarafından Medine-i münevveredeki Bakî Kabristanına defnedildi.

“Beni avluya çıkarın!”
Rakabe bin Meskale, Hasan bin Ali (radıyallahü anh)’ın vefat anı geldiğinde şöyle dediğini anlatır:
-Beni avluya çıkarın belki semavatta melekut âleminin acaibatını seyrederim.
Devamla dedi ki:
-Ya Rabbi canımın sabır ve sebatla elde edeceği ecri senden umuyorum. Zira bu can benim için aziz ve kıymetlidir...

Toplam Görüntülenme: 2519

Yayın tarihi: Cumartesi, 10 Aralık 2005