Sen benden, duâ istemeyecek misin?

Tâcüddînzade Abdülvehhâb Efendi Osmanlı âlimlerindendir. "Molla Abdülvehhâb" diye tanınır. 950 (m. 1543)’de doğdu. 1014 (m. 1605)’de İstanbul’da vefât etti. Bir dersinde buyurdu ki: 

Ahmed bin Hanbel’in komşuları arasında, günâhı ve kötülükleri ile meşhûr bir kimse vardı. Bir gün, Ahmed bin Hanbel’in meclisine gelip selâm verdi. Orada bulunan herkes, o kimsenin, o meclise gelmesine hayret etti. Bunun üzerine o şahıs; “Niçin hayret ediyorsunuz? Ben, dün gece bir rüya gördüm. Sonra da sizin bildiğiniz bütün kötülüklerime tövbe ettim!” dedi. “Neyi gördün?” diye sordular. “Resûlullah efendimizi (sallallahü aleyhi ve sellem) rüyamda gördüm. Sanki Resûlullah efendimiz yüksek bir yerde, kalabalık bir topluluk da orada oturuyordu. Onlar tek tek kalkıp; “Yâ Resûlallah! Bana duâ buyur” diyorlar. Resûlullah efendimiz de onlara duâ ediyorlardı. Orada bulunan herkes, Resûlullahtan duâ istedi. Yalnız ben kaldım. Bunun üzerine Resûlullah bana; “Ey falanca! Benden, sen duâ istemeyecek misin?” buyurdu. Ben de; “Yâ Resûlallah! Bugüne kadar çok günah işledim. İşlerimin kötülüğü yüzünden, sizden duâ istemeye hayâ ettim. Benim gibi günahkâr bir kimsenin sizden duâ istemesi uygun olur mu?” dedim. Bunun üzerine! “Mademki, sen günahların sebebiyle benden hayâ ettin, kalk sen de benden iste, sana da duâ edeyim. Bundan sonra, Eshâbımdan (radıyallahu anhüm) kimseye dil uzatma!” buyurdu... Ben de kalktım selâm verip duâ istedim. Resûlullah efendimiz bana da duâ buyurdu. Sonra uyanmışım. Kalkıp hemen tövbe ettim. Allahü teâlâ, Resûlullahın duâsı hürmetine, günah ve kötülüklerden beni uzaklaştırdı” dedi.
Ahmed bin Hanbel hazretleri, komşusunun tövbe etmesine çok sevinip, onu, ilim öğretmek için talebeleri arasına kabûl etti. O günden sonra o şahıs gelince ayağa kalkar, talebelerine onun hikâyesini unutmamalarını, o hâdiseden ders almalarını tembih ederdi.
Abdullah İbni Abbâs anlattı: “Ömer bin Hattâb (radıyallahu anh) kuraklık senesi yağmur için Resûlullahın amcası Abbâs’ı (radıyallahu anh) vesile ederek; 'Allahım! Bunlar senin kulların, sana geldiler, Habîbinin amcası Abbâs’ı (radıyallahu anh) senin yanında vesile ediniyorlar. Bize faydalı yağmur ihsân eyle! Allahım senden, Habîbinin amcası Abbâs (radıyallahu anh) hürmetine yağmur, istiyoruz!' diye duâ edince, Allahü teâlâ yağmur ihsân eyledi.”

Toplam Görüntülenme: 160

Yayın tarihi: Salı, 26 Mart 2019

Bunları okudunuz mu?